Menu

Referat 250226

Referat fra​​ bestyrelsesmøde​​ 1.​​ i Æ Skurrehat​​ 2026​​ onsdag,​​ den​​ 25.​​ februar, 2026​​ Kl.​​ 17:00​​ 

på Bundsbæk Mølle, Bundsbækvej 27, 6900 Skjern

 

Mødt var:​​ Tage, Bo, Tina, Eva, Fjord, Pernille, Jeanette og Peer.​​ Afbud:​​ Jan.

 

  • Godkendelse af referat​​ fra​​ generalforsamlingen den​​ 14.​​ januar​​ 2026.​​ Peer.​​ Godkendt med bemærkning om at vi bør have budget for næste år på plads ved Generalforsamlingen (Bo) Det kræver, at​​ vi bliver bedre til at langtidsplanlægge.

  • Konstituering af bestyrelsen.​​ Alle.​​ Peer Formand, Tina næstformand, Eva Kasserer, Fjord IT-ansvarlig (Hjemmeside, emailliste)

  • Siden sidst.​​ .​​ Peer.​​ Peer har fået ½time til at fortælle om Æ Skurrehat ved Hovedforeningens Svampedag den 28. februar 2026​​ ​​ Peer​​ gennemgik sit foredrag til slut, jeg har fået Klit- og Kyst-champignon fotos​​ af Fjord

  • Økonomi:​​ Eva.​​ Skal vi søge om midler ved Anne Storgaard?​​ Vi har2258 kr i banken og 550 kr i kontanter (nu minus 250 kr for gavekurv til Dina.​​ Vi har udgifter til bank (650kr/år), udgifter til domænenavn, hjemmeside og office/ nortonpakke i alt​​ 2.385​​ kr.​​ (Vi har ca 170 medlemmer i vores område. Med 50 kr mere i kontingent til Hovedforeningen genererer det ca.​​ 8.500 kr​​ i øget kontingent - fra vores område.)​​ Vi forventer ikke at få hele ​​​​ dette​​ beløb; men vil meget gerne have øget det årlige tilskud vi får på 2.000 kr. til​​ f.eks.​​ 3.500 kr./år.​​ Peer​​ retter henvendelse om det.​​ Bo​​ undersøger vilkår for søgning af foreningsmidler og fondsmidler. Vi vil​​ søge at søge​​ midler til særlige arrangementer, foredrag og kurser, ja.​​ Peer​​ vil bede Hanne Petra om at sende en liste over medlemmer i kommunerne​​ ​​ i Æ Skurrehats område. (evt kun antal​​ medlemmer)

  • Skal vi sætte turedeltagelse​​ op til 100 kr. for ikke-medlemmer?​​ Ja.​​ Vedtaget. Børn deltager fortsat gratis.

  • Hjemmeside​​ opdateret -​​ og mailingliste:​​ Fjord.​​ Vi har​​ nu​​ 253​​ mailadresser,​​ der modtager vores mailliste. Vi opfordres – igen – til at sende gode fotos til Fjord​​ til ”Månedens Svampebillede”. Fjord styrer egenhændigt hjemmesidens galleri. En søgefunktion er en god ide.​​ 

  • Svampeture i efteråret 2026​​ ​​ Alle.​​ Forslag til lokaliteter, nye​​ skove. Rind Skov ved Herning?​​ Vi skal planlægge turene i efteråret​​ 2026​​ snarest muligt og helst​​ inden næste møde,​​ foreløbig især med​​ datoer​​ og​​ lokaliteter.​​ Peer​​ vil gerne lave to ture til Nørlund Skov, en tur til Rind Skov (foreslået af Torbjørn) og muligvis en tur til Søby Brunkulslejer. Datoer​​ hvor der er plads i kalenderen: 29/08, 12/09, 3/10 og 18/10. Det er muligvis en god ide at annoncere​​ lidt mere​​ med begynderture efter spisesvampe​​ (Jeanettes forslag).​​ Desuden blev der nævnt​​ ”ad hoc” ture​​ for bestyrelsen, til den enkeltes ”egen” skov i nærheden.

  • ​​ Større planer for 2026 ud over ture:​​ (Punkt fra​​ Fjord)

Det kunne være en​​ svampedag​​ med afsluttende tilberedning​​ ved​​ shelterplads.​​ God ide. Mulighed for et endags-arrangement.​​ Klosterheden (Svampefestival​​ Bo?) Andre muligheder Skarrildhus, Naturrum Kirstinelyst Randbøl Hede, Naturrum Harrild. (flere)

Svampekursus: f.eks. på Skarrildhus. Betales af tilmeldte, 6 mandage, 500 kr. til 2 undervisere. Deltagerpris 600 kr. Deltagere 10-12.​​ Fjord​​ undersøger priser og muligheder med Skarrildhus, og evt. mulige samarbejdspartnere af hensyn til annoncering.​​ Dette kan godt være et mere dyrt​​ /eksklusivt​​ arrangement for deltagere.

En tur, hvor vi har inviteret​​ en mykolog som gæst.​​ God ide. Kan kombineres med en af turene, f. eks Torbjørn i Rind Skov.​​ Peer​​ spørger ham. ​​ Men der kan også tænkes andre gæster og steder, f. eks Klitsvampetur​​ med Boertmann. Foredragsholdere Jacob Heilmann, David Boertmann Kirsten Bjørnsson, Hanne Petra Katballe.​​ Fotokonkurrence. Skal vi fortsætte? Skal der ændres i reglerne? Præmiestørrele?​​ Vi fortsætter i 2026. Nej. Og samme præmiestørrelse som sidst (ca 800 kr i alt)

  • ​​ Begynderkursus Esbjerg? Efterår 2026.​​ Status​​ ​​ Tina​​ holder svampekursus for FOF i Esbjerg. Det er bedst markedsført - og med honorar til kursusleder. Og Tina må gerne reklamere for Æ Skurrehat og Svampeforeningen

  • Projekter: Fjords ture generelt i fremtiden:​​ Klitsvampe, Husby Klithede, poresvampe, skørhatte.​​ Fjord​​ fortsætter i 2026 med ture og ”ad hoc”-ture

  • Projekter:​​ Naturnationalpark Harrild ved​​ Peer.​​ Peer​​ deltager i bestyrelsesmøder i Nationalpark Harrild og planlægger (mindst) to svampeture til Nørlund Plantage i 2026.

  • Hvervning​​ Alle.​​ Svampefestival?​​ ​​ Bo​​ holder møde med Naturstyrelsen, DN og DOF​​ i marts​​ om en eventuel dato​​ for​​ Svampefestival,​​ f.eks 11. oktober i Klosterheden, og​​ som eventuelt kan erstatte Svampedag (Punkt 8)​​ Bo​​ vil undersøge et muligt Naturstyrelses-arrangement​​ den 26. maj.​​ Peer​​ har fået trykt​​ 500 nye visitkort./​​ Høstmarked Givskud ZOO 2026​​  ​​​​ 26. og 27. september.​​ (Pernille og Tina​​ deltager i Givskud Zoo´s Høstmarked)

  • Eventuelt:​​ Alle. Det blev drøftet om vi skal finde et andet sted/lokale til bestyrelsesmøder; men der blev ikke vedtaget noget​​ endeligt. Så de to næste møder, den 18. marts og den 6. maj afholdes på Bundsbæk Mølle.​​ Tage​​ bestiller​​ lokaler

  • Bestyrelsesmøder 2026​​  ​​​​ Antal​​ (6)​​ datoforslag​​ Peer og Tage:​​ Bestyrelsesmøde-datoer i 2026:​​ onsdag​​ den​​ 25. februar​​ (referatet),​​ onsdag den​​ 18. marts,​​ onsdag​​ den​​ 6. maj,​​ tirsdag den​​ 18.august,​​ torsdag den​​ 1. oktober​​ og fredag den​​ 4. december.​​ ​​ Generalforsamlingen i 2027 er sat til den​​ 13. januar​​ 2027​​  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

 

Referat​​ Peer​​ 26-02​​ -2026